مشکلات رایج تلویزیون

در این قسمت علت روشن نشدن تلویزیون ، خاموش و روشن شدن تلویزیون ، دلیل اینکه تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد ، علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ، پرش صفحه تلویزیون ، سیاه شدن صفحه تلویزیون ، آبی شدن صفحه تلویزیون ، بنفش شدن صفحه تلویزیون ، تیره شدن تصویر تلویزیون ، رفع نقاط نورانی تصویر و سفید شدن صفحه تلویزیون و غیره مورد بررسی قرار میگیرد .

مشکلات رایج تلویزیون _ مرکز راکو
نقاط نورانی و سفید شدن صفحه تلویزیون تصویر کامل

هدف ما از ارائه این مطلب بررسی علت سفید شدن صفحه تلویزیون است و تمامی موارد آن را در آینده به طور مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تعمیر بک لایت تلویزیون در کرج

پیش گفتار مطلب

سفید شدن صفحه تلویزیون در شکل های مختلفی دیده می شود. گاهی کل صفحه سفید شده و تصویری نمایش داده نمی شود و  گاهی صفحه سفید شده، اما صدا در حال پخش است. در موارد دیگر خطوط سفید در تلویزیون  و یا کمرنگ شدن تصویر علائمی هستند که با آنها مواجه می شویم. تمامی این موارد در برندهای مختلف تلویزیون مانند رخ می دهند. در اغلب موارد سفید شدن صفحه تلویزیون دلیلی سخت افزاری دارد. البته این مشکل سخت افزاری می تواند جزئی باشد و به راحتی و با هزینه کم رفع گردد.

اما گاهی نیز مشکل جدی است و هزینه های هنگفتی را به شما تحمیل می کند. برای رفع مشکل تصویر سفید تلویزیون، می بایست در ابتدا تلویزیون با دقت عیب یابی شود. طراحی مدارهای الکترونیکی در برندهای مختلف تلویزیون متفاوت است، به همین دلیل پیشنهاد می شود در صورت نداشتن ابزار و دانش لازم برای عیب یابی تلویزیون و تعمیر آن، به کارشناس معتبر تعمیر برای تعمیرات تلویزیون خود مراجعه کنید.

نقاط نورانی صفحه تلویزیون

اصلی ترین دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون

اگر با سفید شدن صفحه تلویزیون، تلویزیون بدون پخش صدا نسبت به فرمان صادر شده با کنترل عکس العملی نشان نداد، موارد زیر محتمل است و باید برای عیب یابی تلویزیون بررسی شوند:

 مشکل در برد T-Con در مین برد تلویزیون است

مشکل برق ورودی به مدار T-Con

اختلال در تصویر، به علت گرم شدن یکی از دو آی سی موجود در مین برد تلویزیون

 بالا رفتن درجه حرارت برد منطقی (Logic Board)

متورم شدن یا باد کردن خازن ها در برد تغذیه

ایراد در منبع فرستنده تصویر (ستاپ باکس خارجی)

خراب شدن پنل LCD

در 3 مورد اول با بروز مشکل در ارسال سیگنال به مین برد، تصویر دچار مشکل می شود. برای حل مشکل، احتمالا شما به تعمیر مین برد تلویزیون خود و یا در شرایطی بدتر به تعویض مین برد نیاز خواهید داشت. اما در رابطه با خطوط سفید در تلویزیون می بایست جزئیات بیشتری را مورد بررسی قرار داد زیرا دلایل بیشتری برای ظهور خطوط سفید در صفحه نمایش تلویزیون وجود دارد:

مورد چهارم و پنجم یعنی بالا رفتن درجه حرارت برد منطقی (Logic Board) و متورم شدن یا باد کردن خازن ها در برد تغذیه قابل تعمیر هستند، اما در رابطه با خرابی پنل، به احتمال زیاد مجبور به تعویض آن خواهید بود که هزینه بالایی دارد و در مواقعی حتی خرید یک تلویزیون جدید برای شما به صرفه تر خواهد بود. در رابطه با خرابی گیرنده دیجیتال کار بسیار ساده است، گیرنده دیجیتال خود را از دستگاه جدا کنید و تلویزیون را با دستگاه دیگری امتحان کنید. اگر تصویر به درستی نمایش داده شد، تلویزیون شما سالم است.

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون در کرج و تهران

برای حل مشکل تصویر سفید تلویزیون چه باید کرد؟

اگر مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون، ناشی از دمای بالای فضای داخلی تلویزیون و در نتیجه اختلال در عملکرد  یکی از دو آی سی موجود در مین برد تلویزیون باشد، می بایست تلویزیون و مجراهای خروج هوای گرم را تمیز کنیم تا دمای محیطی قطعات پایین آمده و تلویزیون دچار مشکل نشود. در ادامه، اگر پس از عیب یابی متوجه شدیم که به علت خرابی برد T-Con تلویزیون دچار این مشکل شده است، ابتدا باید به سراغ کابل LVDS برویم و درستی و تمیزی اتصالات آن را بررسی کنیم.

در صورت خرابی آن، می بایست نسبت به تعویض کابل LVDS در تلویزیون خود اقدام کنیم. در غیر این صورت شما مجبور به تعمیر یا تعویض مین برد و یا در بدترین حالت تعویض پنل تلویزیون خود می شوید. هنگامی که با ظاهر شدن صفحه سفید، با خطای V3.41.0 مواجه شدید، دکمه های  Exit و OK را همزمان فشار دهید تا منوی input/source ظاهر شود و سپس ورودی HDMI مورد نظر را انتخاب کنید تا تصویر نمایان شود.

تعمیر تلویزیون در منزل

علت ایجاد لکه سفید روی تلویزیون ال ای دی چیست؟

نقاط سفید روی تلویزیون در نتیجه سقوط بازتابنده ( لنز) داخل پنل تلویزیون ال سی دی است. این بازتابنده ها در مقابل نور پس زمینه ال ای دی قرار گرفته و برای پخش نور ال ای دی روی صفحه استفاده می شوند و معمولاً به دلیل کیفیت پایین یا گرمای ایجاد شده در داخل تلویزیون سقوط می کنند. هنگامی که تعمیرکار تلویزیون را باز می کند چراغ ال ای دی مشاهده می کند که با بازتابنده یا لنز های پلاستیکی پوشانده شده اند. این لنزها بیشتر در مقابل نور پس زمینه ال ای دی چسبانده می شوند و با گرم شدن بیش از حد تلویزیون در هنگام استفاده از جای خود کنده شده باعث ایجاد نقاط سفید روی صفحه تلویزیون می شوند. دو نقص اصلی وجود دارد که باعث می شود نقاط سفید یا لکه هایی بر روی صفحه ال ای دی تلویزیون ایجاد شوند:

1. پیکسل مرده

تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی از میلیون ها پیکسل یا نقطه تشکیل شده اند که هدف اصلی آن ها روشن شدن و تولید تصویر روی صفحه تلویزیون می باشد. گاهی اوقات برخی از این پیکسل ها آسیب دیده و در حالت خاصی گیر می کنند که باعث ایجاد مشکل شده و به صورت لکه های سفید روی صفحه تلویزیون ظاهر می شوند.

2. بازتابنده های ال ای دی

هر تلویزیون ال سی دی دارای یک بازتابنده یا لنز است که به تسهیل و پخش نور ال ای دی بر روی صفحه کمک می کند. گاهی اوقات این لنزها شل شده و از جای خود خارج می شوند. هنگامی که این اتفاق میافتد متوجه نقاط سفید روی صفحه تلویزیون خود می شوید در بیشتر در این موارد چندین نقطه سفید روی صفحه خواهید داشت نه فقط یک نقطه . برای برطرف کردن این مشکل باید از امدادتی وی کمک بگیرید تا تلویزیون شما را باز کرده و با کمک یک چسب قوی لنز را در جای خود بچسباند.

تعمیر بک لایت تلویزیون در تهران و حومه

چه زمانی تعویض صفحه نمایش ضروری است؟

ایجاد نقاط سفید روی صفحه تلویزیون یک مشکل رایج در تلویزیون های ال ای دی است . تمام این تلویزیون ها با استفاده از تراشه های کوچکی که از میلیون ها منعکس کننده تشکیل شدهاند، کار می کنند. هر منعکس کننده مانند یک نقطه یا پیکسل در آن صفحه است. بازتابنده یا لنزی که از نقطه منتقل می شود باعث میشود که این نقاط به صورت لکه های سفید روی صفحه ظاهر شوند.

اما در برخی موارد ممکن است آسیب های بیشتر از یک بازتابنده متحرک یا پیکسل مرده به صفحه تلویزیون وارد شود که هزینه آن بیشتر از تعویض ماتریس می باشد . بنابراین، توصیه می شود اگر متوجه شدید که مشکل فقط در بازتابنده ها نبوده و آنها جابجا نشده اند بلکه موارد دیگری باعث ایجاد لکه های سفید در تلویزیون ال ای دی شما شده و دستگاه شما تحت گارانتی قرار ندارد با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید، زیرا ممکن است لازم به تعویض صفحه تلویزیون باشد.

انواع بک لایت تلویزیون

هاله سفید روی تلویزیون ، خرابی بک لایت تلویزیون و نشانه‌های ظاهری آن

نور زمینه یا بک لایت، نوری است که از پشت به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد، در واقع این بک لایت است که باعث روشن شدن تصویر می‌شود. تصویر تلویزیون بدون وجود این نور تاریک بوده و قابل دیده شدن نیست. مهمترین نکته بک لایت که در مجموعه تعمیر تلویزیون باید مورد توجه قرار گیرد اینست که: هر ایراد و نقصی که در بک لایت تلویزیون شما ایجاد شود به طور مستقیم در کیفیت تصویر تلویزیون ال ای دی شما اثر خواهد گذاشت.

نور زمینه یا همان بک لایت در تلویزیون های ال ای دی بوسیله لامپ های ال ای دی تولید می شود. نور تولید شده بوسیله لامپ‌های ال ای دی کیفیت بالایی دارد اما متمرکز به روبرو می‌تابد. در تلویزیون های ال ای دی ما نیازمند نور یکدست و ملایمی هستیم که در تمام سطح تلویزیون یکنواخت دیده شود. برای شکست نور و پخش ملایم آن در سطح تصویر در بک لایت (Direct) از منشورهایی که روی لامپ‌های بک لایت نصب می‌شود و در بک لایت‌های (Edge) از صفحه‌ای به نام دیفیوزر استفاده می‌شود.

منشورها و صفحه دیفیوزر با فاصله کمی از لامپ‌ها قرار می‌گیرند و به نحوی تنظیم می‌شوند که نور تولید شده توسط لامپ را پخش و به جای تمرکز نور به روبرو آن را در محیط اطراف پخش کنند. اگر به هر دلیل فاصله کانونی بین منشور و لامپ بک لایت و یا صفحه دیفیوزر و یا دیگر المان‌های پخش کننده بک لایت ایجاد شود، باعث نشت نور در تصویر تلویزیون می‌شود.

این ایراد به صورت‌های مختلف ماننند ایجاد هاله سفید روی تلویزیون ، نقاط نورانی در تصویر ، لکه سفید روی صفحه ، نشت نور و سایه روشن شدن، در تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.

تعمیر بک لایت تلویزیون در منزل

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

یکی از ایرادهایی که در مجموعه تعمیر بک لایت تلویزیون شنیده می‌شود ایجاد نقطه نورانی در صفحه نمایش تلویزیون است. نور این نقاط که معمولا کمی بزرگتر از یک سکه هستند بیشتر از بقیه تصویر است شبیه این که با چراغ قوه از پشت به تصویر نور بتابانید. علت اصلی ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون جدا شدن منشور لامپ‌های بک لایت است. منشورها بوسیله چسب حرارتی خاص در محل خود چسبیده است، به مرور زمان و با گرم شدن قطعات مختلف بک لایت تلویزیون چسب‌ها هم کیفیت خود را از دست داده و منشور از محل خود جدا می‌شود. در این حالت نور لامپ به صورت مستقیم به صفحات پولاریزه و دیفیوزر تلویزیون تابیده و باعث دیده شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون می‌شود. ایراد ایجاد نقاط سفید و نورانی در تصویر تلویزیون در مدل‌هایی  مانند LB – LN – LY – LF که بک لایت آنها از نوع (Direct) یا همان شاخه‌ای است بیشتر دیده می‌شود.

09399919019 با تعمیرگاه تخصصی تلویزیون راکو تماس بگیرید

تعمیر نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

برای تعمیر تلویزیون در این ایراد ابتدا باید وضعیت سلامت لامپ‌های بک لایت تلویزیون بررسی شود. اگر وضعیت ظاهری مجموعه لامپ‌ها در وضعیت نرمال قرار داشته باشد می‌توان منشورهای جدا شده را مجددا نصب کرد اما اگر شرایط لامپ‌ها به گونه‌ای باشد که احتمال خرابی مجدد وجود داشته باشد بهتر است بک لایت تلویزیون به طور کامل تعویض شود.

توضیح بیشتر این که مجموعه بک لایت تلویزیون ال ای دی در واقع از تعدادی لامپ تشکیل شده است. همه این لامپ‌ها دارای عمر یکسان هستند و به یک اندازه کار کرده‌اند. پس اگر یکی از آنها خراب شده است بقیه هم در معرض همین خرابی قرار دارند.

اگر می‌خواهید بجای تعویض بک لایت، آن را تعمیر کنید باید چند اقدام مختلف را انجام دهید: استفاده از اصلاحیه کاهش ولتاژ برد پاور، تعویض چسب حرارتی بک لایت و تنظیم مقدار نور زمینه تصویر. این اقدامات باعث کاهش گرمای تولید شده در این بخش و باعث انتقال بهتر آن می‌شود و کاهش استهلاک کلی تلویزیون را در پی دارد.

نشت نور در تلویزیون

یکی از ایرادهایی که در تلویزیون‌های جدید زیاد دیده می‌شود نشت نور و ایجاد هاله پرنور در تصویر است. متاسفانه با خارج شدن از بازار ایران نظارت کافی روی کیفیت تلویزیون‌های وارداتی صورت نمی‌گیرد. نتیجه این موضوع وارد شدن مدل‌هایی است که قطعات آنها کیفیت لازم را ندارد.

اکثر این مدل‌ها مانند NU7100 – NU7300 – TU7000 و … ساختار داخلی خاصی دارند. در ساخت پنل این مدل‌ها که از بک لایت لبه استفاده شده است، کیفیت پایین قطعات، باعث خرابی بک لایت تلویزیون به همراه دیفیوزر می‌شود. همانطور که گفتیم دیفیوزر در بک لایت لبه به صفحه‌ای گفته می‌شود که باعث شکست و پخش شدن نور در سطح صفحه نمایش و تصویر می‌شود. با خرابی دیفیوزر در تلویزیون ، بک لایت به طور نامساوی در سطح تصویر پخش می‌شود.

ایجاد لکه نورانی در کناره‌های تصویر تلویزیون مهمترین نشانه خرابی دیفیوزر تلویزیون است. متاسفانه به دلیل کمبود قطعات بسیاری از تلویزیون‌های در این بخش با مشکل تعمیر تلویزیون مواجه می‌شوند. قطعه دیفیوزر تلویزیون کمیاب است و بسیاری از تلویزیون‌های بعلت عدم دسترسی به دیفیوزر غیر قابل تعمیر می‌شوند.

 

آیا میدانید؟ بیشتر تعمیرکاران تهران و البرز ، تعمیرات خود را با دستگاه های پیشرفته راکو تعمیر می کنند !!


تعمیر تلویزیون تخصص ماست - خدمات تعمیر آنلاین - مرکز تعمیرات ایرانیان - نمایندگی راکو

تعمیر یا تعویض ؟

تعمیرکاران تلویزیون در مرکز راکو ، تنها مدرک الکترونیک ندارند ! تلویزیون تخصص ماست .

تعمیرکاران مرکز راکو نه تنها دوره های تعمیرات را پشت سر گذاسته اند ، بلکه در تشخیص دقیق عیوب تلویزیون هم کاملا مسلط بوده و مدارک لازم را کسب نموده اند .متاسفانه موارد عدم تشخیص صحیح از طرف سرویس کاران نامعتبر تلویزیون بسیار مشاهده شده است و مشتریان راکو قبل از درخواست تعمیر ، تاکید بسیار بر روی اطمینان از تشخیص صحیح کارشناسان ما دارند ؛ لذا حتما از مراکز و سرویس کاران باتجربه برای مشاوره و تعمیرات تلویزیون خود استفاده نمائید .

بطور مثال : اگر نمایشگر تلویزیون شما نیاز به تعمیر داشته باشد تا تمامی لامپ‌های مادر پشت نمایشگر شما تعویض گردد و تعمیرکار فقط تعداد به خصوصی از لامپ‌ها را تعویض کند چه مشکلی پیش می‌آید ؟ بعد از چند ماه مجدد آن مشکل برای شما پیش‌ خواهد آمد ؛ حتی اگر تعویض قطعات هم در حضور شما انجام شود ، شما امکان تشخیص صحیح آن را ندارید .

تشخیص و نحوه تعمیر تلویزیون در محل

آیا امکان تعمیر تلویزیون در محل وجود دارد؟ بله، اما … تعمیر برخی از قطعات نیاز به دستگاه‌های مخصوص دارد و امکان تعمیر آن‌ها در محل وجود ندارد . تعمیرکاران راکو به همراه قطعات اصلی پیش بینی شده در محل حاضر می شوند تا اگر امکان تعمیر و یا تعویض قطعات در محل و یا منزل شما وجود داشته باشد این امر را انجام دهند ؛

تشخیص صحیح این مورد که آیا امکان تعمیر و یا تعویض قطعات شما در محل وجود داشته باشد نیاز به کارشناسی دارد .

اولین تشخیص قبل از مراجعه سرویس کار صورت می گیرد ، که توسط کارشناسان راکو بصورت تلفنی از شما پرسیده میشوند . سپس تعمیرکار با توجه به موارد توضیحی فوق به محل اعزام و تمامی علت های شایع را بررسی نموده و قبل از تعمیر و یا تعویض به شما و همچنین مرکز اعلام می نماید؛ سپس در صورت تائید اقدام لازم را بعمل می آورند .

استفاده از قطعات اورجینال برای تعمیر تلویزیون

یکی از مهم‌ترین مواردی که حتما باید در نظر داشته باشید ، استفاده از قطعات اصل است . در صورتی قطعات غیر اصل و یا تقلبی برای تعمیر تلویزیون استفاده شود ؛ نه تنها ایراد رفع نخواهد شد ، بلکه ممکن است به سایر اجزا نیز صدمه وارد شود .

لذا در این خصوص اهمال نکنید و مراکز تعمیر تلویزیون مجاز را در تامین قطعات اصل انتخاب کنید تا تعمیرکار در صورتی که تلوزیون نیاز به تعویض قطعه داشته باشد ، بتواند از قطعات اصل با گارانتی معتبر استفاده کند . همچنین این مرکز تنها قطعات اصلی را به تعمیرکاران خود ارائه می دهد .

گارانتی کتبی معتبر قطعات تعویضی یا تعمیری

تمامی قطعات تعویض یا تعمیر شده توسط مرکز راکو ، دارای گارانتی 6 ماه الی یکساله کتبی است .

" ضمانت کتبی " شامل تعمیر یا تعویض قطعات بوده و بصورت رایگان صورت می گیرد .

یکی از مهمترین مسائلی که تعمیرات راکو به طور ویژه به آن اهمیت داده است، ارائه فاکتوری مبنی بر تعمیر انجام گرفته می‌باشد که در آن تمام مراحل تعمیر صورت گرفته، هزینه پرداخت شده و مدت اعتبار آن قید شده است.

تمام خدمات صورت گرفته توسط این مجموعه دارای حداقل ۶ ماه الی 1 سال ضمانت می باشد و در صورتی که در طول این مدت کاربر با ایرادی در تلویزیون خود مواجه شود از طریق ارائه این برگه گارانتی می تواند بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای از خدمات این مجموعه استفاده نمایند. ارائه برگه گارانتی تنها بابت رضایت خاطر کاربرانی می باشد که از خدمات این مجموعه بهره‌مند شده‌اند.

در صورتی که برای اولین بار جهت تعمیر و تعویض با این مرکز تماس گرفته باشید ، خدمات ارائه شده بدون هزینه ایاب و ذهاب است . بعد از تعمیر یا تعویض قطعه ، اگر تلویزیون مجددا خراب شود ، شامل گارانتی راکو بوده و هزینه تعمیر مجدد گرفته نمی شود و تنها در بعضی مواقع که به ندرت پیش می آید هزینه ایاب و ذهاب دریافت می گردد .

نمایندگی تعمیر تلویزیون در منزل

تعمير تلويزيون در منزل براي آن دسته عزيزاني است که دستگاه تلويزيون آنها دچار مشکل و خرابي شده است و به هر دليل امکان جابجايي و انتقال آن به تعميرگاه وجود ندارد. شرکت تخصصی تعمیرات راکو براي راحتي و آسايش خاطر و رفاه حال همشهريان، اين امکان را فراهم نموده است تا در صورت درخواست مشتريان گرامي، کادر فني تعمير و کارشناسان اين شرکت جهت تعمير تلويزيون شما به منزل اعزام گردند.

نمایندگی تعمیر تلویزیون مرکز راکو با سابقه درخشان چندین ساله در امر تعمیر تلویزیون و بیش از 30 دپارتمان مجزا آماده ارائه خدمات به کاربران گرامی می باشد. همچنین این مجموعه به دلیل دارا بودن چند شعبه فعال در سراسر شهر تهران بزرگ و شهرستان های اطراف بخصوص استان البرز و شهر کرج قابلیت این امر را دارد که در سریعترین زمان ممکن کارشناسان خود را به محل اعزام نموده تا در کوتاه ترین زمان، عمل تعمیر را انجام دهند. یکی از مهمترین مواردی که این مجموعه را نسبت به رقبا متمایز نموده قیمت عادلانه و منصفانه تعمیرات آن می‌باشد. تعمیرات راکو به دلیل وارد نمودن قطعات مورد استفاده توسط خود و بدون دخالت واسطه ، هزینه اضافی خرید قطعات را حذف نموده و بدین دلیل موجب کاهش هزینه پرداختی کاربر شده است. این مجموعه دارای مدرن ترین تجهیزات در زمینه تعمیر انواع بردها و تلویزیون ها بوده و آمادگی تعمیر انواع مدل های تلویزیون به صورت کاملاً تخصصی برای شما کاربران را دارد.