دستگاه BGA مخصوص تعمیر چیپ و انواع مین برد تصویر کامل

مقدمه

BGA مخفف Ball Grid Array است. چیپ های CPU و گرافیک BGA به دلیل داشتن پایه های منظم توپ قلع به این نام خوانده میشوند. به دلیل دقت و ظرافت طراحی چیپ ها حساسیت کار بر روی آن ها زیاد است، به همین دلیل نمیتوان چیپ ها را با روش های سنتی لحیم کاری یا روش سشوار صنعتی و یا IR تعمیر و تعویض کرد.

استفاده از ابزارهای معمولی برای تعویض و ریبال کردن چیپ مثل هیتر و دستگاه IR در بیشتر موارد منجر به خسارتهای غیرقابل جبران میشود که شامل ذوب شدن قطعات، تاب برداشتن مادربرد، سوختن چیپ و قطعات الکترونیکی اطراف آن است. برای جلوگیری از این خسارت ها از دستگاه های پیشرفته ی تعویض چیپ به نام BGA استفاده میشود.

مقدار حرارت لازم که بتوان چیپ را جابجا کرد و زمان دقیق حرارت دهی برای هر مین برد بر حسب تعداد و جنس لایه های تشکیل دهنده متفاوت است. کارخانه ی سازنده مادربرد حداکثر مقدار حرارتی که به قطعه وارد شود تا به آن آسیبی نرسد و زمان حرارت دادن را در کنار محصول ضمیمه میکند. بدلیل اهمیت زیاد میزان دقیق حرارت دهی برای تعویض چیپ و وارد نشدن حرارت مضر به قطعات مجاور از ماشین های BGA استفاده میشود.

دستگاه بی جی ای

دستگاه بی جی ای ZM-R720A و ZM-R5860 یکی از بهترین ها جهت تعمیر مین برد می باشد .

خرابی در مین برد تلویزیون خود را حالت های متفاوتی نمایان می کند، از قبیل :

روشن نشدن تلویزیون

خاموش و روشن شدن تلویزیون

خود به خود روشن یا خاموش شدن

مشکلات مربوط به ورودی تلویزیون

عدم وجود صدا در تلویزیون

عدم استفاده صحیح کاربران و ...

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشکلات فوق به بخش " علل شایع خرابی مین برد تلویزیون " مراجعه نمائید .

آیا میدانید؟ بیشتر تعمیرکاران تهران و البرز ، تعمیرات خود را با دستگاه های پیشرفته راکو تعمیر می کنند !!

ریبال کردن Reballing چیست و چگونه انجام می شود؟

به فرایند جایگزین کردن و تعویض توپ های قلعی چیپ های bga ریبال کردن یا ریبال bga می گوییم

همان طور که مشخص است، تعویض و بازسازی مجدد پایه ها مشکل ترین بخش کار است، در واقع ارزش کار با ماشین BGA مشخص میشود. در مرحله ی یادگیری ریبال کردن باید از دستگاه بی جی ای استفاده شود. دستگاه BGA مانند روش قبل حرارت مورد نظر را به چیپ وارد کرده و سپس با دقت از روی مادربرد برداشته میشود. بعد از این مرحله باید قسمت محل اتصال مادربرد و چیپ از بقایای پایه های قبلی پاک شود. در این روش بعد از پاک کردن سطح اتصال را با خمیر amtech اغشته میکنیم که وظیفه ی نگه داشتن توپهای قلع را دارند. شابلون مربوط به نقشه ی اختصاصی چیپ مورد نظر را بر روی قطعه قرار می دهیم و توپ های ریز قلع بر روی آن ریخته میشود، توپ ها غلطیده و در سوراخهای خالی شابلون قرار میگیرند، به این ترتیب چیپ مورد نظر پایه های خود را باز میابد.

این دستگاه به صورت اتوماتیک عمل کرده و با بهره مندی از وکیوم مرکزی و دوربین دو کانونه و بازوی کاملا برقی میتواند با سهولت و دقت بالا اقدام به تعویض چیپ نماید. این دستگاه دارای دو هیتر گرمایشی بالا و پایین ، نظارت بر زمان واقعی دما ، محافظت دما ، کاملا قابل برنامه ریزی حرارتی و یک صفحه پری هیت از جنس سرامیک و صفحه تاچ، تنظیم کننده شدت باد هیتر بالا (air flow adjust) به همراه لیزر بوده و میتواند با کمترین زمان و بالاترین دقت ممکن تمامی چیپ های بردهای الکترونیکی را تعویض نماید.

به فرایند جایگزین کردن و تعویض توپ های قلعی چیپ های bga ریبال کردن یا ریبال bga می گوییم

دستگاه BGA در حال تعمیر چیپ

ریفلو Reflow یعنی چه؟

ریفلو یا رفلو کردن همان حرارت وارد کردن به قطعه است که توسط دستگاه ریفلو یا هیتر انجام می شود.

مشکل زدن فلاکس یا مشکل در حرارت وارد کردن اغلب باعث مشکل در اتصال توپ ها به قطعه می شود. اگر این مشکل برای شما پیش آمده مقدار کمی فلاکس به آن قسمت از پد بزنید و یک توپ روی آن قرار داده و دوباره حرارت وارد کنید (ریفلو کنید). با این کار توپی که بار اول به چیپ متصل نشده بود حالا وصل می شود. اگر توپ های زیادی وصل نشده اند باید کامل دیبال کرده و کل فرایند را از ابتدا تکرار کنید.

آیا میدانید؟ به هیچ وجه نباید سراغ تعمیرکاران غیرمجاز برویم ! بدلیل اینکه از قطعات و لوازم غیر استاندارد برای تعمیر دستگاه شما استفاده می کنند ، یا در جریان قرار نگرفتن در روند تعمیر دستگاه ، هزینه‌های غیر استانداردی را از شما طلب خواهند کرد.

نکته : قابل توجه کاربران گرامی

تعمیرات و رفع اختلالات ایجاد شده در انواع تلویزیون و برد دستگاه‌ها اگرچه ادعای بسیاری از مراکز فعال در سطح شهر می‌باشد ، لیکن با توجه به پیشرفت قطعات ، آنالیز و تعمیرات انجام شده می‌بایست به دست کارشناسان و متخصصانی صورت پذیرد که ضمن آشنایی و تسلط کامل با پیشرفته ‌ترین تکنولوژی‌ و تجهیزات روز دنیا، دانش فنی مورد نیاز را کسب کرده باشند ؛

لذا عدم توجه به این امر و مراجعه به مراکز غیرمجاز جهتِ انجام تعمیرات انواع تلویزیون و برد ، سبب می‌گردد تا بسیاری از دستگاه‌ها پس از تعمیر در مرکز غیرمجاز، هیچ‌گاه کیفیت اولیه خود را باز نیابند و گاهی با خرابی بیش از پیش ، امکان بهبود و تعمیر آن‌ها برای همیشه از بین برود .

تعمیر یا تعویض ؟

تعمیرکاران تلویزیون در مرکز راکو ، تنها مدرک الکترونیک ندارند ! تلویزیون تخصص ماست .

تعمیرکاران مرکز راکو نه تنها دوره های تعمیرات را پشت سر گذاسته اند ، بلکه در تشخیص دقیق عیوب تلویزیون هم کاملا مسلط بوده و مدارک لازم را کسب نموده اند .متاسفانه موارد عدم تشخیص صحیح از طرف سرویس کاران نامعتبر تلویزیون بسیار مشاهده شده است و مشتریان راکو قبل از درخواست تعمیر ، تاکید بسیار بر روی اطمینان از تشخیص صحیح کارشناسان ما دارند ؛ لذا حتما از مراکز و سرویس کاران باتجربه برای مشاوره و تعمیرات تلویزیون خود استفاده نمائید .

بطور مثال : اگر نمایشگر تلویزیون شما نیاز به تعمیر داشته باشد تا تمامی لامپ‌های مادر پشت نمایشگر شما تعویض گردد و تعمیرکار فقط تعداد به خصوصی از لامپ‌ها را تعویض کند چه مشکلی پیش می‌آید ؟ بعد از چند ماه مجدد آن مشکل برای شما پیش‌ خواهد آمد ؛ حتی اگر تعویض قطعات هم در حضور شما انجام شود ، شما امکان تشخیص صحیح آن را ندارید .

تشخیص و نحوه تعمیر تلویزیون در محل

تعمیر یا تعویض در کوتاه ترین زمان

آیا امکان تعمیر تلویزیون در محل وجود دارد؟ بله، اما … تعمیر برخی از قطعات نیاز به دستگاه‌های مخصوص دارد و امکان تعمیر آن‌ها در محل وجود ندارد . تعمیرکاران راکو به همراه قطعات اصلی پیش بینی شده در محل حاضر می شوند تا اگر امکان تعمیر و یا تعویض قطعات در محل و یا منزل شما وجود داشته باشد این امر را انجام دهند ؛

تشخیص صحیح این مورد که آیا امکان تعمیر و یا تعویض قطعات شما در محل وجود داشته باشد نیاز به کارشناسی دارد .

اولین تشخیص قبل از مراجعه سرویس کار صورت می گیرد ، که توسط کارشناسان راکو بصورت تلفنی از شما پرسیده میشوند . سپس تعمیرکار با توجه به موارد توضیحی فوق به محل اعزام و تمامی علت های شایع را بررسی نموده و قبل از تعمیر و یا تعویض به شما و همچنین مرکز اعلام می نماید؛ سپس در صورت تائید اقدام لازم را بعمل می آورند .

استفاده از قطعات اورجینال برای تعمیر انواع تلویزیون

یکی از مهم‌ترین مواردی که حتما باید در نظر داشته باشید ، استفاده از قطعات اصل است . در صورتی قطعات غیر اصل و یا تقلبی برای تعمیر تلویزیون استفاده شود ؛ نه تنها ایراد رفع نخواهد شد ، بلکه ممکن است به سایر اجزا نیز صدمه وارد شود .

لذا در این خصوص اهمال نکنید و مراکز تعمیر تلویزیون مجاز را در تامین قطعات اصل انتخاب کنید تا تعمیرکار در صورتی که تلوزیون نیاز به تعویض قطعه داشته باشد ، بتواند از قطعات اصل با گارانتی معتبر استفاده کند . همچنین این مرکز تنها قطعات اصلی را به تعمیرکاران خود ارائه می دهد .

گارانتی کتبی معتبر قطعات تعویضی یا تعمیری

تمامی قطعات تعویض یا تعمیر شده توسط مرکز راکو ، دارای گارانتی 6 ماه الی یکساله کتبی است .

" ضمانت کتبی " شامل تعمیر یا تعویض قطعات بوده و بصورت رایگان صورت می گیرد .

یکی از مهمترین مسائلی که تعمیرات راکو به طور ویژه به آن اهمیت داده است، ارائه فاکتوری مبنی بر تعمیر انجام گرفته می‌باشد که در آن تمام مراحل تعمیر صورت گرفته، هزینه پرداخت شده و مدت اعتبار آن قید شده است.

تمام خدمات صورت گرفته توسط این مجموعه دارای حداقل ۶ ماه ضمانت می باشد و در صورتی که در طول این مدت کاربر با ایرادی در تلویزیون خود مواجه شود از طریق ارائه این برگه گارانتی می تواند بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای از خدمات این مجموعه استفاده نمایند. ارائه برگه گارانتی تنها بابت رضایت خاطر کاربرانی می باشد که از خدمات این مجموعه بهره‌مند شده‌اند.

در صورتی که برای اولین بار جهت تعمیر و تعویض با این مرکز تماس گرفته باشید ، خدمات ارائه شده بدون هزینه ایاب و ذهاب است . بعد از تعمیر یا تعویض قطعه ، اگر تلویزیون مجددا خراب شود ، شامل گارانتی راکو بوده و هزینه تعمیر مجدد گرفته نمی شود و تنها در بعضی مواقع که به ندرت پیش می آید هزینه ایاب و ذهاب دریافت می گردد .

توضیحاتی مختصر راجع به مرکز تخصصی راکو

مرکز تعمیر تخصصی راکو با سابقه درخشان چندین ساله در امر تعمیر تلویزیون آماده ارائه خدمات به کاربران گرامی می باشد. همچنین این مجموعه به دلیل دارا بودن چند شعبه فعال در سراسر شهر تهران بزرگ و شهرستان های اطراف قابلیت این امر را دارد که در سریعترین زمان ممکن کارشناسان خود را به محل اعزام نموده تا در کوتاه ترین زمان، عمل تعمیر را انجام دهند. یکی از مهمترین مواردی که این مجموعه را نسبت به رقبا متمایز نموده قیمت عادلانه و منصفانه تعمیرات آن می‌باشد. تعمیرات راکو به دلیل وارد نمودن قطعات مورد استفاده توسط خود و بدون دخالت واسطه ، هزینه اضافی خرید قطعات را حذف نموده و بدین دلیل موجب کاهش هزینه پرداختی کاربر شده است. این مجموعه دارای مدرن ترین تجهیزات در زمینه تعمیر انواع بردها و تلویزیون ها بوده و آمادگی تعمیر انواع مدل های تلویزیون به صورت کاملاً تخصصی برای شما کاربران را دارد.